Herbata na prezent – 6 propozycji na udane zakupy

Okres świąteczny, urodziny bliskich, czy jakiekolwiek inne wydarzenie przy okazji którego kupuje się prezenty – to dla mnie czas dość nietypowy z kilku względów. Przede wszystkim – stresuje się na samą myśl: „Co kupić?”. Może to przez to, że nie umiem robić prezentów – w przeciwieństwie do mojej żony, która jest w tym temacie mistrzem świata. Możliwe, że powód jest inny, ale nie to jest tematem tego wpisu. Jest też druga, bardziej pozytywna strona tego medalu. Czas świąt i prezentów, to okres w którym najczęściej odbieram wiadomości od znajomych: „Maciek – doradź mi, jaką mam wybrać herbatę na prezent?”. A, że w herbacianym doradztwie, czuję się całkiem dobrze, to im doradzam ;-). W tym artykule zrobię dokładnie to samo, kiedy staram się pomóc w wyborze najlepszej herbaty na prezent.

Herbaciany prezent – od czego zacząć?

Uważam, że herbata jest zawsze świetnym prezentem, szczególnie, jeśli jest to produkty z wysokiej półki. Choć nie zawsze się to udaje, idealnie gdy trafiamy w gusta osoby obdarowywanej. Zatem jaką herbatę na prezent wybrać, żeby był on zawsze trafiony? To wbrew pozorom jest najtrudniejsze zadanie, które często pomijamy, zdając się wyłącznie na przypadek.

 • Po pierwsze – poznajmy potrzebę i gust osoby, której chcemy zrobić prezent. Nie ma bowiem nic gorszego, niż obdarowanie herbatą zapalonego kawosza.
 • Gdy już upewnimy się, że herbata na prezent to dobry pomysł – ustalmy budżet. Zasada: „tanio i dobrze” niestety w tym przypadku nie działa. Dobra herbata to inwestycja i tego powinniśmy się trzymać.
 • Następny krok to wybór miejsca, w którym kupimy herbatę. W Internecie na pewno znajdziesz sklep z herbatą, który oferuje dobre produkty. Jeśli czytasz ten wpis, a nie wiesz czym się kierować przy wyborze sklepu – przeczytaj wpisy: Dobra herbata, Przechowywanie herbaty, Wpis o herbacie – jako punkt wyjścia do rozpoznania tematu. Będzie Ci dużo łatwiej.
 • Wiemy „gdzie”, teraz czas na: „co kupić?”. Konkretne propozycje na prezent herbaciany przedstawię poniżej, gdyż jest to nieco pojemniejszy wątek i nie da się go zmieścić w krótkim podpunkcie.

Herbata na prezent – moje propozycje

Do zakupów prezentów herbacianych możemy podejść na kilka sposobów. Znając gust osoby, którą chcemy obdarować i mając przewidziany budżet na ten cel, sprawa prezentu herbacianego staje się dużo łatwiejsza.

Propozycja #1 – Prezent dla herbacianego amatora

To tak naprawdę najlepszy prezent dla każdego herbaciarza, niezależnie od jego stopnia wtajemniczenia. W mojej pierwszej propozycji, czyli herbatami dla amatora, będzie sześć herbat – po jednej z każdego rodzaju. Decydując się na ten wariant, wybieramy herbaty klasyczne:

 • Long Jing – Herbata zielona (cena: ok. 30 zł za 25 g);
 • Bai Mu Dan – Herbata biała (cena: ok. 12 zł za 25 g);
 • Huang Ya – Herbata żółta (cena: ok. 25 zł za 25 g);
 • Keemun Mao Feng – Herbata czarna (cena: ok 15 zł za 25 g);
 • Tie Guan Yin – Oolong (cena: ok. 15 zł za 25 g);
 • Herbata Pu-erh (cena uśredniona: 35 zł za 25 g).

Razem: 120 złotych, za 150 gramów herbaty.

Propozycja #2 – Starter pack

Jeśli uznamy, że Propozycja #1 jest poniżej naszego budżetu, możemy zastanowić się, czy do zamówienia dodajemy na przykład zieloną herbatę Matcha, czy może lepszym wyborem będzie zakup ceramiki do kompletu.

Za podstawowy zestaw ceramiki do herbaty zapłacimy od około 120 złotych, do kwoty, która tak na dobrą sprawę się nie kończy, gdyż możliwości jest nieskończenie wiele. Dla przykładu, możemy kupić prosty (i tani) zestaw typu: gaiwan, czarka oraz cha hai z Aliexpress, którego jakość zostawia wiele do życzenia… lub pójść na całość i zamówić autorską ceramikę np. u Grześka Ośródki. Wybór ograniczony jest tylko i wyłącznie do naszej fantazji i zasobności portfela.

Propozycja #3 – Coś dla bardziej wymagającego herbaciarza

Trzeci zestaw może okazać się trudnym w realizacji. Jak bowiem uszczęśliwić osobę, która pije dużo dobrej herbaty? Z doświadczenia wiem, że jeśli się postaramy, to prawdziwy herbaciarz się nie obrazi. Nawet, jeśli to nie będzie jego ulubiona herbata. Wręcz przeciwnie – zrozumie i doceni próbę zrobienia dobrego prezentu. Więc na jakie herbaty na prezent się zdecydować, żeby nie popełnić faux pas?

 • Anji Bai Cha – Herbata zielona (cena: ok. 50 zł za 25 g);
 • Ya Shi Xiang Dan Cong (tzw. Duck Shit – Kacza kupa) – Herbata oolong (cena: ok. 40 zł za 25 g);
 • Hong Yu (Rubinowa) – Herbata czarna (cena: ok. 30 zł za 25 g);
 • Fenghuang Dong Ding – Herbata oolong (cena: ok. 40 zł za 25 g);
 • GABA Black – Herbata czarna (cena: ok. 50 zł za 25 g)

Razem: 210 złotych, za 125 gramów herbaty. Oczywiście, możemy żonglować herbatami tak, aby zmieścić się w budżecie.

Propozycja #4 – Matcha – zawsze dobry wybór

Wybierając matchę, mamy dwie możliwości. Pierwsza – kupić tylko i wyłącznie herbatę. Ceny wahają się od około 40 zł do nawet 200 zł za 30 gramów herbaty. Zazwyczaj – im lepsza herbata, tym droższa. Możliwości do popisu jest mnóstwo szczególnie, że matcha zyskuje na popularności.

Druga opcja – kupić herbatę z ceramiką. Zestaw możemy skompletować samodzielnie, lub wybrać z gotowych. W obu przypadkach trudno będzie nam zejść poniżej 100 złotych. Jeśli dodamy do tego dobrą herbatę, to za taki herbaciany prezent zapłacimy nawet 300 – 400 złotych.

Jeśli chcesz poczytać więcej, przeczytaj wpis: o herbacie matcha na moim blogu.

Propozycja #5 – Ilość i jakość

W tej propozycji, możemy kupić większą ilość herbat na prezent przy zachowaniu dobrej jakości. Dla przykładu:

 • Che Xanh – Herbata zielona (cena: ok. 7 zł za 25 g);
 • Zhu Cha – Herbata zielona (cena: ok. 7 zł za 25 g);
 • Dian Lu Cha – Herbata zielona (cena: ok. 7 zł za 25 g);
 • Qi Hong – Herbata czarna (cena: ok. 7 zł za 25 g);
 • Dian Hong – Herbata czarna (cena: ok. 7 zł za 25 g).

W ten sposób kupimy kilka dobrych herbat, a dokładniej 125 gramów, za jedyne 35 złotych. Nie jest to najwyższa półka, ale jednocześnie nie kupimy komuś czegoś, co może od razu wyrzuci do kosza :-).

Propozycja #6 – Droższy minimalizm

To odwrotność powyższego przykładu, mianowicie: jedna herbata, ale droga herbata. Muszę przyznać, że długo nie zastanawiałem się nad tą propozycją. Ta herbata to coś, co doceni każdy lubujący się w wysokiej jakości herbatach. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że nawet osoba nie lubiąca tego typu herbaty, powinna docenić taki herbaciany prezent, choćby ze względu na jego cenę. Co konkretnie mam na myśli?

 • Green Mark Sheng Pu-erh z 1990 roku. Jego cena za 357-gramowe „ciastko” to około 800 złotych. Za jego kawałek (100 g) będziemy musieli zapłacić około 200 złotych.

Czy warto kupować aż tak drogi prezent? Kwestia gustu, uznania i zasobności portfela. Ja bym się nie obraził :-).

Podsumowanie

Tworząc ten wpis zdawałem sobie sprawę, że wybór herbaty na prezent zarówno dla amatora, jak i miłośnika herbaty to nie jest najłatwiejsze zadanie. Gdy jednak próbowałem dostosować do klucza pewne konkretne propozycje, doszło do mnie, że jest jeszcze trudniej niż sobie wyobrażałem. Dlatego ten wpis chciałbym potraktować jako wstęp, być może do czegoś znacznie szerszego niż tylko wybór prostych propozycji. Jak widać, sześć opcji w zupełności wystarczy na początek. Jeśli jednak chcielibyśmy iść głębiej, to wydaje mi się, że temat tego wpisu mógłby brzmieć: „50 pomysłów na prezent herbaciany”, a znając życie nie doszedłbym w nim do połowy możliwości.

Co jednak bardzo istotne – w prezentach nie chodzi o to, żeby wydać dużo, ale o to, żeby wydać mądrze. Trzymajmy się tego, przy herbacianych zakupach.

Komentowanie wyłączone.

Navigate