Serdecznie witam Cię na moim blogu!
Nazywam się Maciej Stafiej, pasjonuję się herbatą i od 2016 roku prowadzę tego bloga. Kurs na herbatę jest kierunkiem, który obrałem by poszerzać swoje herbaciane horyzonty. Poprzez podróżowanie, staram się pogłębiać swoją wiedzę, a jeśli jest to możliwe – przekazywać ją dalej w formie zdjęć oraz tekstów.
Herbatę lubiłem od zawsze – po prostu mi smakowała i jako dziecko nie zastanawiałem się raczej nad jej pochodzeniem. Moją ulubioną była czarna herbata z dodatkiem miodu i cytryny. Zielona nie przechodziła mi przez gardło. Teraz na szczęście wiem dlaczego. W końcu parzenie zielonej herbaty wrzątkiem, przez trzy minuty i dosypywanie cukru nie mogło skończyć się zbyt dobrze.
Zmiany na lepsze nastąpiły podczas studiów. W tym czasie odkryłem różnorodność herbat, a także zacząłem dowiadywać się więcej na jej temat. Z totalnego ignoranta, stawałem się coraz bardziej świadomym konsumentem. W pewnym momencie zwykłe zainteresowanie przerodziło się w pasję. Zacząłem czytać książki, a także artykuły w Internecie, pijąc przy tym wiele różnych herbat.
Gdy poczułem się pewnie, postanowiłem dzielić się tym, czego zdążyłem się nauczyć. Tak rozpoczęła się moja przygoda z prelekcjami na temat herbaty. Spotykałem się z różnymi ludźmi w polskich miastach, ucząc się jednocześnie mówienia przed publicznością. Moje spotkania dotyczyły zarówno herbaty, jak i podróży na Sri Lankę. Celem tej wyprawy było zdobycie wiedzy u źródła – w kraju, który jest jednym z największych producentów tej rośliny na świecie. Przez dwa tygodnie spędzone na Cejlonie, odwiedziłem plantacje herbaty, poznałem tajniki produkcji herbaty czarnej, a także zdobyłem mnóstwo informacji, które pogłębiły moją wiedzę. Przed ukończeniem studiów pierwszego stopnia, dałem łącznie 15 wykładów o herbacie i podróży na Sri Lankę. Moja praca dyplomowa, również dotyczyła herbaty i tego, czego nauczyłem się podczas mojego dwutygodniowego wyjazdu. Była to jednocześnie moja szesnasta prezentacja.
Moja przygoda z herbatą jednak dopiero się rozpoczyna. We wrześniu 2016 r. zostałem współorganizatorem Poznańskiego Festiwalu Herbaty Zaparzaj!, który był świetną okazją do poznania wielu wspaniałych osób i napicia się najlepszej herbaty.
Lata 2016 i 2017 to czas, kiedy wzrosła moja aktywność medialna:
- 4 grudnia 2016r. wraz z Krzysztofem Grothem opowiadaliśmy o herbacie i planach z nią związanych, w Polskim Radiu Olsztyn, w audycji Sławomira Stelmaczonka pt. „Świat bez granic”;
- 15 grudnia 2016r. (Międzynarodowy Dzień Herbaty) – byłem gościem audycji pt. „Kawałek świata i herbata” Włodka Raszkiewicza, w Polskim Radiu Gdańsk, w którym opowiadałem o swojej podróży po herbacianych polach Sri Lanki;
- 26 grudnia 2016r. na portalu Trojmiasto.pl, opublikowany został wywiad w którym opowiadam o mojej herbacianej przygodzie i podróżach;
- 19 stycznia 2017r. miałem okazję opowiadać o herbatach czarnych w Telewizji Polskiej, w programie „Pytanie na Śniadanie„;
- 31 stycznia 2017r. ponownie zawitałem do Radia Gdańsk, odpowiadając na zaproszenie Włodka Raszkiewicza, by spotkać się w radiowej kuchni i porównać style parzenia herbaty.
- 18 luty 2017r. to kolejna wizyta w Radio Gdańsk. Tym razem – w niemal dwugodzinnej audycji Beaty Szewczyk: „Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk„, w której brałem udział wraz z Olą Mońko ze stowarzyszenia Educational Challenge.
2019 rok:
- 26 kwietnia 2019 r. już po raz trzeci spotykam się z Włodkiem Raszkiewiczem z Radia Gdańsk, by porozmawiać o herbacie, w audycji „te Internety„.
- 13 grudnia 2019 r. byłem gościem audycji Cezarego Polaka pt. „Polak potrafi: Światowe dni herbaty„.
Do chwili obecnej, przeprowadziłem ponad 22 prezentacje oraz 6 warsztatów na temat herbaty, dla różnych ludzi, w różnych częściach Polski. Obecnie planuję bardziej intensywny rozwój bloga w merytoryczne treści, choć szczerze mówiąc, planów jest dużo więcej 😉
Mam nadzieję, że miło tu spędzisz czas.
Maciej Stafiej
P.S. W chwili obecnej blog jest w formie zawieszonej i traktuję go jako pamiętnik mojego zamiłowania do herbaty. Zawodowo, prowadzę firmę zajmującą się marketing automation.